בריחת שתן – מה זה? מהן הסיבות לתופעה? איך מטפלים בדליפת שתן?

מניעת בריחת שתן

סובלת מבריחת שתן? אם כן, את לא לבד, כיוון שמדובר בתופעה רווחת ומוכרת רפואית, ולמעלה משליש מהנשים סובלות מהבעיה. חשוב לציין כי בריחת שתן קיימת לא רק בקרב נשים, התופעה רווחת גם בקרב גברים, בדרך בגילים המבוגרים.

מהי תופעת בריחת שתן?

בריחת שתן, הנקראת בפי המומחים גם בכינוי דליפת שתן, היא בעיה רפואית שכיחה לאובדן שתן בלתי רצוני. על פי נתוני משרד הבריאות כשליש מהנשים מעל גיל 40 סובלות מהבעיה לפחות פעם בשבוע. התופעה גורמת למבוכה, לפגיעה משמעותית באיכות החיים, לתחושת אי נוחות ולנזק לרקמות התומכות בשופכה ולמנגנון הסגירה השופכתיים.

ראוי לציין כי התופעה קורית כאשר מערכת התמיכה בשלפוחית השתן והשופכה נפגעת. יש 3 סוגים נפוצים של בריחתדליפת שתן:

  • בריחת שתן במאמץ – הבעיה נגרמת במצבים בהם הלחץ התוך בטני עולה במהירות ובבת אחת, לדוגמה במצבים כמו שיעול, צחוק, הרמת משא כבד או משקולות, ריצה, קפיצות וכדומה.
  • איבוד שתן בדחף – דליפת השתן מתרחשת לאחר תחושה חזקה ופתאומית למתן שתן ולריקון השלפוחית, בדרך כלל סובלים מהבעיה כאשר ממהרים לשירותים ולרוב סובלים מתכיפות מוגברת בהשתנה בלילה ובמהלך שעות היום.
  • דליפת שתן על רקע תפקודי – הבעיה נובעת מבעיות רפואיות שאינן קשורות למערכת ההשתנה, למשל מסיבות כמו מחלות לב, סוכרת, בעיות אורטופדיות, מחלות נוירולוגיות ועוד.

פתרונות יעילים לבריחת שתן

חשוב לעבור אבחון מקצועי הכולל בדיקה גופנית, בדיקה גניקולוגית, תשאול, בדיקת שתן ובדרך כלל גם הערכה אורודינמית כדי להציע טיפול יעיל. אפשרויות הטיפול הן שינוי באורח החיים, לרבות שינוי תזונתי והפסקת עישון, הפחתת הצריכה של קפה ועוד. כמו כן, קיים טיפול תרופתי לבריחת שתן, ובדליפה משמעותית נהוג להתאים טיפול כירורגי.

אחת מאפשרויות הטיפול היעילות היא על ידי פיזיותרפיה של שרירי רצפת האגן, אגב כדאי לשלב ביצים סיניות לצורך חיזוק שרירי רצפת האגן ולמניעת שלפוחית שתן בלתי יציבה. הביצים הסיניות מיועדות לנשים, הן מהוות אמצעי יעיל גם לשיפור האורגזמה ולהעצמת החוויה ביחסי מין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.